کارت حافظه
کارت های حافظه برای دوربین های دیجیتال مانند فیلم برای دوربین های عکاسی قدیمی هستند. آنها ابزراهایی قابل جداکردن می باشند که تصاویر گرفته شده توسط دوربین را در خود نگاه می دارند. کارت های حافظه همراه با صنعت به سرعت در حال توسعه و تحول دوربین های دیجیتال در حال تغییر هستند و به مسیرهای زیر در حال تمایل هستند:
• ظرفیت های بالا (چندین گیگابایت) و سرعت نوشتن زیاد برای سازگاری با تصاویری که وضوح بالای دارند و در قالب RAW گرفته می شوند
• قیمت پایین تر برای هر مگا بایت یا گیگا بایت
• اندازه کوچکتر برای دوربین های کوچکتر
تنها خبر بد در میان اینهمه خبر خوب، گستردگی انواع کارت ها حافظه است که باعث می شود نتوانید کارت حافظه تان را روی انواع دوربین ها استفاده کنید. تصویر و جدول زیر به شما در مورد انواع قالب های رایج ایده می دهد:

Compact Flash
CompactFlash قالبی است که قابلیت هایش را به اثبات رسانیده و قابل اطمینان است. این نوع کارت های حافظه در مقایسه با دیگر نمونه ها معمولاً از نظر حجم جلوتر هستند. ظرفیت هایی بالاتر از 2.2 گیگابایت نیا دارند که دوربین از سیستم FAT32 پشتیبانی کند. CompactFlash در انواع Type 1 و II عرضه می شود که تنها تفاوتشان در ضخامت است (به ترتیب 3.3 و 5 میلی متر). Type I محبوب ترین نوع حافظه برای حافظه های فلش است و Type II توسط Microdrive ها مورد استفاده واقع می شود.
Microdrives
Microdrive ها که توسط IBM توسعه یافته اند، هارد دیسک های کوچکی هستند که در قالب CompactFlash Type II عرضه می شوند و معمولاً قیمت کمتری برای هر مگابایت از آنها باید بپردازید. CompactFlash از نظر ظرفیت در حال جبران عقب ماندگی اش با دیگر مدل ها است. Microdrive ها باتری بیشتری مصرف می کنند، حرارت بیشتری ایجاد می کنند (که می تواند به تولید نویز بیشتر هم بیانجامد) و به دلیل داشتن قطعات متحرک امکان خرابی شان بیشتر است.
SmartMedia
این کارت های حافظه مساحت بیشتری نسبت به CompactFlash ها دارند اما باریک تر و شکننده تر هستند و ظریب اطمینان پایین تری نیز دارند. این قالب به تدریج درحال خارج شدن از بازار است زیرا دوربین جدیدی که از آن پشتیبانی کند، عرضه نمی شود.
Sony Memory Stick
یک استاندارد دیگر که توسط Sony تعیین شده اما حالا دیگر تولید کنندگان مانند Lexar Media هم آن را می سازند. بزرگترین نقطه ضعف این کارت های حافظه این است که دوربین های کمی از آن پشتیبانی می کنند در حالی که تعداد آنها به تدریج در حال افزایش است. بنابراین اگر در آینده دوربینی بخرید ممکن است نتوانید از این نوع کارت حافظه روی آن استفاده کنید. این نوع کارت حافظه به دلیل اینکه در بازار با رقابتی روبرو نیست، قیمت بیشتری برای هر مگابایت دارد. با افزایش ظرفیت کارت ها حافظه، به نظر می رسد از این نظر همه پشت سر CompactFlash قرار دارند. از میان انواع این کارت حافظه می توان به Sony Memory Stick با Select Function، Sony Memory Stick Pro، Sony memory Stick Duo و Sony MagicGate اشاره کرد.
Secure Digital
این قالب که توسط SD Card Association (SDA) پشتیبانی می شود، یک از انواع کامپکت است که اجازه نقل او انتقال سریع درکنار مکانیزم امنیتی داخلی را فراهم می کند تا رد و بدل کردن محتوی مانند موزیک هایی که copyright دارند، ساده تر شود. این قابلیت های باعث شده این کارت های حافظه در مقایسه با MultimediaCards گرانتر باشند. کارت های SD به سبک floppy disk ها، در کنارشان سوئیچی برای محافظت در مقابل نوشتن اطلاعات دارند.
MultiMediaCard/ SecureMultiMediaCard/ Reduced Size MultiMediaCard (MMC/SecureMMC/RS-MMC)
این قالب که توسط MultiMedicaCard Association (MMCA) پشتیبانی می شود مساحتی مانند کارت های SD دارند ولی 0.7 میلی متر باریک تر هستند. از نظر سخت افزاری کارت های MMC را می توان داخل شکاف حافظه کارتهای SD قرار داد و اکثر (نه همه) ابزارهایی که از کارتهای حافظه SD پشتیبانی می کنند، با MMC هم سازگاری دارند. بنابراین قبل ازخریدن مشخصات را به خوبی مطالعه کنید. دو نوع دیگر از این کارت های حافظه SecureMMC (مانند SD) و Reduced Size MMC هستند.
xD Picture Card
یک قالب دیگر که توسط Olympus، Fujifilm و Toshiba توسعه یافته و دوربین های دیجیتال بسیار کوچک را هدف گرفته.
سایر قالب ها
از میان انواع قالب های قدیمی می توان به floppy disk ها و کارت های PCMCIA اشاره کرد. مدل های کمی قادر هستند تصاویر گرفته شده را روی CD-R/RW های 3 اینچ ذخیره کنند. بعضی از دوربین های رده پایین از کارت های حافظه پشتیبانی نمی کنند و در عوض RAM داخلی دارند.

Copyright 2014 © All rights Reserved. Dorbin.com